header-img
نظر حضرت آیت‌ الله سبحانی درباره آثار و کتب تالیفی استاد وکیلی

نظر حضرت آیت‌ الله سبحانی درباره آثار و کتب تالیفی استاد وکیلی

این مجموعه کتاب‌ها قلم بسیار خوبی دارد و معلوم است که نویسنده آن هم شیمی می داند و هم فیزیک می داند و هم کلام می داند و هم فلسفه و آدم جامعی است الحمدلله. کتاب ها شامل مثال های خوب و در متن زندگی است.

به گزارش « Towhid.org» ، در جریان دیدار حجت الاسلام و المسلمین وکیلی و مدیران موسسه جوانان آستان قدس رضوی با حضرت آیت الله سبحانی(از مراجع عظام تقلید و موسس مرکز تخصصی کلام) که دوازدهم مردادماه 98 در مشهدمقدس برگزار شد به بیان نکاتی پیرامون آثار استاد وکیلی و برنامه های موسسه جوانان پرداختند که اهم آن در ذیل می آید:

 

* از میان کتاب هایی که به بنده دادید، من دو کتاب« معرفت شناسی» و «عیار تجربه» را وقت کردم مطالعه کنم.

* کتاب‌ها از لحاظ محتوا بسیار بالاست. از لحاظ قلم هم خیلی زیباست. در حقیقت نسخه‌ی تکامل یافته آن چیزهایی است که در گذشته قم درباب خداشناسی، معاد و... نوشته شده است و این مجموعه در واقع عصاره و تکامل یافته آنها  و زیباتر از آنهاست.

* خداوند عالَم شماها را موفق بدارد. هر زمانی برای خودش یک زبان خاصی می‌خواهد. ما اگر بخواهیم در این زمان با زبان صدسال پیش سخن بگوییم، کافی نیست. آقای از نجف آمده بود و گفتم درباره عقاید چه کتابی تدریس می شود؟ می گفت همان کتابی که فاضل مقداد نوشته است! این درحالی است که این کتاب برای همان زمان نوشته شده است. الان افکار دیگران همانند راسل و فلسفه مادیگری و... مطرح است.

* زمان در حال حرکت است و آن کتابی که ما هم نوشته ایم (الهیات) می‌توانست در یک مقطعی مفید باشد و باید برای زمان جدید کتاب‌های دیگری تهیه شود. بحمدلله این کتاب‌های شما ناظر به شرایط جامعه نوشته شده است.

* باید برای تدریس کتاب‌ها، استاد تربیت شود که الحمدلله خیلی خوب این کار را انجام داده‌اید. استاد باید ذوق فلسفی، کلامی و ذهن جوشان داشته باشد تا بتواند برای مخاطب آن را تدریس کند.

* مهم است که بعد از تالیف کتاب، آنها را پخش کنید. دیگران «یک قِرانشان را یک تومان می فروشند اما ما یک تومانمان را یک قِران هم نمی توانیم» چون روش فروش را بلد نیستیم!

* شما [با طرح «هفت روز در بهشت»] یک استان را آباد کرده اید اما 29 استان دیگر تکلیفش چیست؟ باید این کار بسط و توسعه کشوری پیدا کند.

* از بین نوجوانی و جوانی، مقطعی را انتخاب کنید که هرچه زیربنا محکم‌تر شود بهتر خواهد شد و تا فرد شکل نگرفته است می‌شود کار کرد و بعدش کار مشکل خواهد شد.

* این مجموعه کتاب‌ها قلم بسیار خوبی دارد و معلوم است که نویسنده آن هم شیمی می داند و هم فیزیک می داند و هم کلام می داند و هم فلسفه و آدم جامعی است الحمدلله. کتاب ها شامل مثال های خوب و در متن زندگی است.

* اقدامات شما جای تشکر دارد و خداوند ان شاء الله شما را موفق بدارد که حافظ و نگهبان شیعه هستید و در واقع حافظ و نگهبان مسلمانان هستید.

* منحرفین فکری را نجات بدهید که خودش اقدام مهمی است.

 

حواشی:

* نسخه کتاب هایی را که به من دادید، یک نفر گرفت برد آلمان ولی این دو کتاب را ندادم. ایشان آدم متدینی است و دکتر حاذق قلب است. خیلی خوشش آمده بود از کتاب ها.

* آیت الله سبحانی در بخشی از جلسه به جزء، چند مورد نقد تکمیلی و اصلاحی بر کتاب عیار تجربه و معرفت شناسی بیان نمودند که نشانگر وقت گذاشتن و تمرکزشان بر کتاب ها بود.