header-img
جامعه ‎سازی منوط به خودسازی فعالان فرهنگی است

جامعه ‎سازی منوط به خودسازی فعالان فرهنگی است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: فعالان فرهنگی و تشکل‏‏ها باید به مرحله خودسازی برسند تا بتوانند بر جامعه تاثیر گذار باشند.

به گزارش « towhid.org » حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن وکیلی  در نخستین دوره تخصصی و متمرکز “سدید” با محوریت توانمندسازی مدیران میانی تشکل‌های شبکه جوانان رضوی که با حضور۱۳۰ نفر از مدیران این تشکل‌ها برگزار شد، اظهار کرد: در مکتب دین مبین اسلام هدف انسان خودسازی است و مجاز به اصلاح دیگران در جامعه نیست چرا که ابتدا باید از لحاظ معنوی و اعتقادی باطن خودش را بسازد و زمانی که به درجه خودسازی رسید توانایی جامعه سازی را خواهد داشت.

وی به فعالیت‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: انسان در عرصه فرهنگی باید ابتدا خود سازی کند تا اقدامات و فعالیت‌هایی که در سطح جامعه انجام می‌دهد بر مردم تاثیر گذار باشد لذا وظیفه ما آن است از فعالیت‌های فرهنگی در راستای خودسازی و جامعه سازی استفاده کنیم.

این مدرس سطح عالی حوزه علمیه مشهد با طرح سوالی مبنی بر اینکه خودسازی در جامعه سازی چه تاثیراتی دارد، افزود: نخستین تاثیر آن اثر گذاری فردی روی دیگران است یعنی شخصی به صورت انفرادی کار مثبت یا منفی مرتکب شود بر دیگران هم اثر می‌گذارد و دومین تاثیر آن انجام رفتارهای ارادی است یعنی رفتارهایی که بر روی دیگران تاثیر می‌گذارد و اثر سوم تاثیرگذاری بر عرصه فرهنگی و اجتماعی می‌باشد.

حجت الاسلام وکیلی با بیان اینکه عرصه فعالیت‌‌های فرهنگی عرصه نیت‌ها و قلب‌های پاک است، خاطرنشان کرد: دین مبین اسلام آمده تا قلب را اصلاح کند چرا که عمل صالح از قلب پاک و صالح استخراج می‌شود بنابراین در فعالیت‌های فرهنگی با جان افراد سر و کار داریم و الزاماً برای فعالیت در این عرصه نیاز به خودسازی است تا بتوانیم علاوه بر خودسازی بر دیگران هم تاثیر گذار باشیم.

وی با اشاره به اینکه جامعه سازی مقدمه خودسازی است، اضافه کرد: انسان باید به نحوی جامعه سازی کند تا در مسیر خودسازی قرار بگیرد و برای اینکه بتوانیم به صورت صحیح جامعه سازی کنیم باید مسئله خودسازی را جدی بگیریم.

وکیلی با اشاره به اینکه متاسفانه در عرصه جامعه سازی با افراط و تفریط رو به رو هستیم، بیان کرد: تصور فعالان فرهنگی این است که برویم دیگران را اصلاح کنیم که این روشی افراطی است و افرادی هم هستند که می‌گویند شما خودسازی کنید و به دیگران کاری نداشته باشید که این هم تفریط است بدین ترتیب برای رفع این دو نوع تفکر باید یک برنامه ریزی جامعه و کاملی صورت گیرد.