header-img
نگاهی معرفتی به حوادث و وقایع اخیر...
bg

مرتبط

نگاهی معرفتی به حوادث و وقایع اخیر...

این جنس حوادث - که شاید بعد از این هم بیشتر اتفاق بیفتد و اگر ظهور حضرت هم نزدیک باشد در مقدمات ظهور حوادث تلخ زیاد اتفاق می‌افتد - برای آزمودن ما مفید است...

به گزارش «Towhid.Org» حجت‌‌الاسلام والمسلمین استاد وکیلی در جلسه چهل‌وچهارم «اخلاق توحیدی» به بیان نکاتی پیرامون حوادث اخیر از جمله سقوط هواپیمای اوکراینی و... پرداخته است که در ادامه می آید:

 

* سوال مکرری که این روزها از بنده پرسیده می‌شود پیرامون وقایع و حوادث این ایام- علی‌الخصوص ماجرای سقوط هواپیما-است که باعث شد در خیلی افراد واکنش منفی ایجاد شود و شاید قلب خیلی‌ها را خالی کرد. دوستان می‌گویند ما یک حس ناامیدی و اضطراب در قلب‌مان پدید آمده است. در این حال چه واکنشی در درونمان -فارغ از وظایف اجتماعی- داشته باشیم؟

* این جنس حوادث - که شاید بعد از این هم بیشتر اتفاق بیفتد و اگر ظهور حضرت هم نزدیک باشد در مقدمات ظهور حوادث تلخ زیاد اتفاق می‌افتد - برای آزمودن ما مفید است...

*  به قول برخی‌ها فکر می‌کردیم که ما داشتیم اسلام را نگه می‌داشتیم و الان کار سخت شد! باید باور کنیم از قبل، امروز و آینده، خدا اسلام را نگه می‌دارد و به برکت اسلام، خدا ما را هم نگه داشته است و ما فقط اینجا داریم پادویی می‌کنیم و زحمت می‌کشیم.

این که بگوییم حالا کار خراب شد و چکار کنیم، البته باید وظیفه‌ خودمان را انجام بدهیم و فکر و برنامه ریزی کنیم اما در درونمان یک ذره هم نباید تکان بخوریم. کار دست خودش است و اگر ما درست بندگی کنیم و وظیفه را انجام دهیم و تکیه بر او باشد، به یکباره می‌بینی از همان چیزهایی که به ظاهر سبب ذلت مومن است، خدا اسبابی فراهم می کند که موجب عزت بشود و بالعکس از آن چیزی که موجب عزت مومن است اگر انسان کوتاهی بکند نتایجی بار می‌شود که موجب ذلت می شود.

* بین امیدواری بر اساس «محاسبه» با امیدواری بر اساس«توکل» فرق است. باید از محاسبه‌گری به رجاء بالله برسیم تا گره‌ها وا شود.

* راه حل خروج از این فتنه‌ها این است باید دست به دامن عالم بالا بشویم و در عالم پایین هم وظایف خودمان را بر حسب آن دستوری که شرع داده و محاسبات عقلی که انسان باید داشته باشد، انجام دهیم.

* عزم جمعی در توکل و توسل، باز شدنِ بدون هیچ شک و تردید راه توسط خدا را در پی دارد.