header-img
img

نگارخانه

صوت استاد وکیلی/ تأثیر علوم عقلی بر سبک زندگی
صوت/ سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد محمدحسن وکیلی پیرامون تأثیر علوم عقلی بر سبک زندگی
صوت استاد وکیلی/ تولید علم در حوزه پژوهشهای دینی
گزارشی از جلد اول و دوم کتاب علم دینی تألیف حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی
صوت/ محک اخلاص
محک اخلاص/ برشی از سخنرانی دهه اول محرم استاد محمدحسن وکیلی پیرامون «عشق خدا»
نماهنگ/ مخلوق معشوق نیست!
مخلوق ، معشوق نیست... / برشی از سخنرانی دهه اول محرم استاد وکیلی پیرامون «عشق خدا»
صوت/ چرا عشق خدا از همه عشق ها برتر است؟
استدلال عقلی بر لزوم و برتری عشق خداوند بر همه چیز / برشی از سخنرانی دهه اول محرم استاد وکیلی پیرامون «عشق خدا»
حضور استاد وکیلی در برنامه «نقش من» شبکه قرآن با موضوع بیانیه گام دوم
فیلم/ حضور حجةالاسلام و المسلمین وکیلی در برنامه «نقش من» شبکه قرآن سیما با موضوع نقش طلاب و حوزویان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی | تاریخ 22 آبان 1399
عشق انسان را از خودپرستی نجات می دهد
عکس نوشته/ تا وقتی انسان «خودپرست» است محال است «خداپرست» بشود و این «عشق» است که راه را هموار می‌کند.
باید در مسیر زندگی گمشده داشته باشیم
عکس نوشته/ انسان باید خودش را محک بزند، از صبح تا شبش واقعاً در درونش دنبال یک چیزی هست، دائماً حواسش هست که من مسافرم، دارم حرکت میکنم، به یک جایی باید سفر بکنم. نزدیک شدم، پیش رفتم یا نه؟
صوت/ عشق خدا در کلام اهل بیت علیهم‌السلام
بخش اول / صوت کوتاهی از گفتار حجةالاسلام و المسلمین استاد وکیلی پیرامون عشق خدا
استفاده از فرصت جوانی و گذر عمر
عکس نوشته/ هر چه عمر بیشتر شود محاسن هم سفیدتر می‌شود، این‌ها خبر است، پیغام رفتن است!آن‌وقت می‌فهمد و می‌گوید کاش در جوانی بیشتر کار کرده بودیم! ای کاش یک 'لَا إِلَهَ‏ إِلَّا اللَّه'‏ بیشتر گفته بودیم،
نماهنگ/ 6هزار نفر پای تفسیر عشق خدا در کلام استاد وکیلی
تصاویر هوایی | تفسیر عشق خدا در مجلس عزای سید الشهدا علیه‌السلام//// حضور پرشور بیش از ۶هزار عاشق اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، به خیابان کوهسنگی مشهدمقدس لبریز و موجب مسدود شدن آن شد... /// این مراسم با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین استاد وکیلی با موضوع «عشق خدا؛ چراوچگونه» در دهه اول محرم به همت کانون فرهنگی یک‌هفتادوسوم برگزار شد.
ای کاش دفع بلا نمی کردم!
عکس نوشته/ حجت‌الاسلام والمسلمین استاد وکیلی: یکی از بزرگان را پس از رحلت‌شان در خواب می‌بینند که می‌گوید در دنیا وقتی مصیبتی می‌خواست برمن وارد شود، از دور می‌دیدم و با یکسری کارهایی این بلاها را دفع می‌کردم...
همدلی عجیب شاگردان سلوکی مرحوم قاضی
عکس نوشته/ شاگردان مرحوم قاضی بسیار باهم همدل بودند. روزی یکی از آنها که هیچ پولی در خانه نداشت بقیه به خانه‌اش رفته بودند برای مهمانان آبگوشت گذاشته بود. ..
صلوات افزایش محبت می آورد
عکس نوشته/ حجت الاسلام وکیلی: صلوات، افزایش محبّت می‌آورد. زیرا ذکر مبارک صلوات در واقع توجه به حضرت رسول الله می‌باشد و چون شخص ذاکر برای حضرت طلب خیر می‌کند، در واقع محبتش نسبت به حضرت افزایش می‌یابد که طبیعتا این، علاوه بر ازدیاد محبت باعث زنده شدن قلب و جان نیز می‌شود.
آیا ملائکه اختیار دارند؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی در برنامه « تا آسمان » به این سوال که آیا ملائک اختیار دارند یا نه پاسخ می دهد
آیت الله حسینی طهرانی: خلوت با خدا راه تحصیل عشق خداست
آیت الله سید محمد صادق حسینی طهرانی: خلوت با خدا راه تحصیل و بدست آوردن عشق و محبت خدا است.
نقش غذا در سیر و سلوک
عکس نوشته/ غذای انسان در تلطیف روح تاثیر بسزائی دارد. مثلا گوشت در غذا لازم است اما برای انسان سالم؛ و نه به این صورت که همه غذاها گوشتی باشد. این ضرر دارد...
مراقبه مشکلات نفسانی را هویدا می کند
عکس نوشته/ انسان اگر اهل «مراقبه» باشد خیلی مواقع می‌فهمد که الان این سستی در نفس و یا سنگینی یک عمل، ناشی از کدورتی است که بر اثر گناه بر قلب او واقع شده است.
تماس بدنی با اشیا متبرک چه سودی دارد؟
عکس نوشته/ تماس بدن انسان با اشیاء متبرک همانند در و دیوار و ضریح حرم‌ها و امثال اینها، نورانیت و برکاتی برای بدن ایجاد می‌کند. لذا خود این تماس موضوعیت دارد.
چگونه تواضع را در خودمان تقویت کنیم؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی در برنامه تلویزیونی « تا آسمان» راههای تحصیل تواضع را با نگاه توحیدی تبیین می کند. در این سخنان استاد وکیلی با اشاره به داستانی از حضرت موسی علیه السلام، بر ضرورت این موضوع تاکید می کند.
شهید چمران بدون استاد و به مدد عشق راه خدا را رفت
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی: شهید چمران بدون استاد سلوکی و به مدد عشق، راه خدا را رفت و حجتی بر همگان شد
امداد الهی؛ اثر تجمع مومنان و تشکیلات الهی
عکس نوشته/ وقتی مومنان در کنار یکدیگر اجتماع می کنند، توان آنها بصورت «تصاعدی» افزایش پیدا می کند. این امداد ملکوتی از برکتی است که خدا به جمع مومنین می دهد.
پاسخ استاد وکیلی به شبهات پیرامون کتاب «دارالشفاء»
صوت/ پاسخ های ارزشمند استاد وکیلی به سوالات و شبهات مطرح شده پیرامون کتاب «دارالشفاء»
سختی راه سلوک ؛ روغن سالک را در می آورند!
عکس نوشته/ علامه طهرانی: در راه خدا، سالِک را زیر سنگ آسیاب می‌گذارند و لِه می‌کنند و به این هم اکتفاء نمی‌کنند و روغنش را در می‌آورند ولی سالک باید تحمّل کند و دست از طلب و سیر برندارد.
اگر در ماه رمضان شیطان در زنجیر است چه کسی ما را وسوسه می کند؟
نماهنگ/ حجت الاسلام و المسلمین وکیلی پاسخ می دهد/ اگر در ماه رمضان شیاطان در بند هستند چه کسی انسان را وسوسه می کند؟
در شب قدر چه اتفاقی رخ می دهد؟
نماهنگ/ حجت الاسلام و المسلمین وکیلی در برنامه تلویزیونی تا آسمان تقدیم می کند: در شب قدر چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ این شب چه فرقی با بقیه روزها و شب‌ها دارد؟
نظر یک عارف بالله درباره خانواده و سلوک
عکس نوشته/ عارف کامل مرحوم حاج سید هاشم حداد الموسوی: انسان متعلق به خانواده است و اگر بخواهد واصل شود شروع آن از خانواده و زن و بچه است...
راههای افزایش عزم و اراده
عکس نوشته/ از راههای عملی برای افزایش عزم سالک الی الله می‌توان به : توکل و اعتماد به خدا، تفکر به عظمت مقصد، ترک گناه، استغفار و همت به امور کوچک که همت به امور بزرگ را به همراه دارد.
نماز شب دست تو را در قیامت پر می کند...
عکس نوشته/ آنهایی که شب‌ها خوابند، در روز قیامت فقیر محشور می‌شوند. یعنی هیچ ندارند، توشه‌ای کسب نکرده‌اند، فقیر و محتاج‌اند. باید با «نماز شب» زاد و توشه کسب کنید...
سلوک الی الله راهی توام با مشکل و سختی ...
عکس نوشته/ در راه سلوک نان و حلوا پخش نمی‌کنند! راه سلوک راهی است که توأم با مشکلات و سختی‌هاست، اگر مَردش هستید بسم‌الله! ولی اگر مَردش نیستید از اول، قدم در راه سلوک نگذارید...
در سلوک دنبال کشف و کرامت باشیم؟
عکس نوشته/ حقّ ندارد طالب کشف و کرامات باشد و عملى براى تحقّق آن انجام دهد. زیرا چنین کسى در راه رضاى محبوب قدم برنمى‏‌دارد وخدا را عبادت نکرده، بلکه نَفس خود را معبود خود ساخته و براى برآورده شدن حاجات او گام مى‏ زند؛
سفره‌ افطار یکی از امتحانات سخت خدا
عکس نوشته/ از آداب روزه‌داری، خوردن غذای کم در افطار است. شخص باید مراقبت کند که لذّت نفسانی که در طول روز با آن مبارزه کرده، موقع افطار جبران نشود.
اجناس و غذاهایی را که جلوی چشم هست خرید نکنید
عکس نوشته/ غذایی که چشم کسی در آن است نور و برکتش از بین می رود و چه بسا موجب برخی امراض صعب العلاج می شود...
وصال خدا در کلام حضرت آیت الله حسینی طهرانی
فیلم/ حضرت آیت الله سید محمدصادق حسینی طهرانی: برای وصال خدا باید جانَت در کف دستت باشد... نازپرورده تنعم نبرد راه به دوست / عاشقی شیوه رندان بلاکش باشد...
قانون جذب همان فال به خیر زدن است اما...
عکس نوشته/ اصلِ «قانون جذب» صحیح است و از پیامبر اکرم نقل شده «تَفائلوا بِالخیر تجِدوه؛ فال نیک بزنید نیکی‌ها را می‌یابید» ولی...
رضایت پدر ؛ کلید حل مشکل تو...
عکس نوشته/ شخصی خدمت مرحوم علامه[طهرانی] عرض کرد من به هر کاری دست می‌زنم به بن بست می‌رسم و به هر دری می‌زنم بسته‌ می‌شود! ایشان فرمودند: آیا پدرت از شما راضی هست؟
چرا خدا به میهمانانش در ماه رمضان گرسنگی میدهد؟!
اگه ماه رمضان ماه میهمانی خداست، آیا میزبان به میهمانانش باید گرسنگی بده؟!! /// پاسخ حجت الاسلام و المسلمین وکیلی در برنامه تلویزیونی «تا آسمان» به این سوال و شبهه را ببینید
چگونه نورانیت و تاریکی اشیاء را مشاهده کنیم؟
عکس نوشته/ مؤمن می‌تواند با تهذیب نفس، مراقبه و عدم دلبستگی به دنیا نَفس خود را لطیف و اثرپذیر نماید تا با اثرپذیری بیشتر از موجودات اطراف خود، بتواند نورانیّت و تاریکی أشیاء را مشاهده کند.
نشاندن محبت خدا در دل مردم؛ وظیفه‌ علما و روحانیت
عکس نوشته/ وظیفه‌ی عالِمی که خود را واسطه‌ی بین خدا و خلق قرار می‌دهد، ایجاد محبّت خدا در قلب مردمان است.
چرا در مشکلات کوچک به خدا پناه نمی بریم؟
عکس نوشته/ اینکه ما در مشکلات کوچک به خدا پناه نمی‌بریم به این جهت است که گمان می‌کنیم خودمان می‌توانیم از پس مشکلات برآییم اما چون زورِ خیالیِ ما محدود است، در مشکلات بزرگتر به خداوند متعال پناهنده می‌شویم!
برای رهایی از شر «جن» چه اذکار و آیاتی را بخوانیم؟
پاسخ حجت الاسلام و المسلمین استاد محمد حسن وکیلی در برنامه تلویزیونی «تا آسمان» به این سوال که : برای رهایی از شر «جن» چه اذکار و آیاتی را بخوانیم؟
تا زمانی که عیوبمان را پیدا نکردیم، در مقام اصلاح هم برنخواهیم آمد
عکس نوشته/ ما باید وقت بگذاریم، فکر کنیم و رفتارمان را بررسی تا عیب‌هایمان را پیدا کنیم اگر پیدا کردیم آن وقت در مقام اصلاحش بر می‌آییم، والا تا زمانی که آن را پیدا نکردیم، در مقام اصلاح آن هم برنخواهیم آمد و زندگی عادیمان را مثل همیشه انجام می‌دهیم.
چگونه می شود قلب محدودِ مومن جایگاه خدای نامحدود شود؟
حضرت آیت الله سید محمد صادق حسینی طهرانی: چگونه ممکن است با اینکه انسان محدود و خداوند نامحدود است قلب مومن جایگاه خداوند متعال شود؟ بیا در بحر و دریا شو ، رهاکن این من و ما را // که تا دریا نگردی تو ، ندانی عین دریا را
تنها چیزی که می تواند زندگی را از پوچی و بی حاصلی بیرون آورد...
عکس نوشته/ تنها چیزی که می‌تواند به زندگی معنی ببخشد و زندگی انسان را از پوچی و بی‌حاصلی بیرون آورد «اُنس با عالم ملکوت» است.
نکند زنی که عمرش را در فساد گذرانده موفق به توبه شود ولی...
عکس نوشته/ مسافر راه خدا نباید خودش را برتر از دیگران ببیند. نکند آن زنی که عمرش را در فساد گذرانده موفق به توبه شود و آن شخصی که نماز شب از او فوت نشده، از هوای نَفس تبعیت کند و در امتحان شکست بخورد.
مسافر راه خدا، تا به خدا نرسد دلش آرام نمی گیرد
صوت/ صوت کمتر شنیده شده از عالِم و عارف واصل مرحوم علامه آیت‌الله حسینی طهرانی
اتصالی که در وقت سحر یا بین الطلوعین حاصل میشود...
عکس نوشته/ اتصال و ارتباطی که میان قلب انسان با عالَم معنا در وقت سحر یا بین الطلوعین حاصل می‌شود به‌گونه ای است که اگر چندین برابر آن در طول روز وقت صرف شود هرگز آن ارتباط ویژه به دست نخواهد آمد.
وحدت وجود در آیینه ادعیه امام سجاد علیه السلام
صوت/ وحدت وجود در آیینه ادعیه امام سجاد علیه السلام
این عالم، نیستِ هست نماست
عکس نوشته/ این عالم، نیستِ هست نماست و آن عالم، هستِ نیست نماست...
من صحیفه می‌خوانم شما جراحی کنید!
عکس نوشته/ مرحوم آیت‌الله سید جمال‌الدین گلپایگانی را می‌خواستند عمل کنند، فرمودند: بیهوشم نکنید من صحیفه می‌خوانم شما جراحی کنید. بعد از آن رفتند در عالم خودشان، این بدن را هم اینجا جراحی کردند و تمام شد.
نور داشتن یک جسم به چه معناست؟
عکس نوشته/ اینکه می‌گویند یک جسم یا یک شئ نور دارد یعنی اینکه به مراتبی از عالم ملکوت مرتبط است و آثاری از عالم ملکوت در آن منعکس است که این آثار در جای دیگر منعکس نیست.
چه فرقی داره دست به ضریح برسونیم یا نه؟
عکس نوشته/ چون ما در این عالم، بین بدن و روحمان تناسب هست؛ انسان وقتی پنجره‌ی ضریح را محکم می‌گیرد، این کمک می‌کند که در قلبش هم به امام توسل و تمسّکش محکمتر شود.
ما اشرف مخلوقاتیم اما نباید خودمان را بالاتر از هر مخلوقی ببینیم
عکس نوشته/ صحبت بر سرِ دیدن است نه داشتن! نباید کمال را از خودمان ببینیم چرا که از جیب ما نیست، بلکه عنایت و امانت خداست.
نکته ای جالب درباره لذت ها و منطق لذت برتر
عکس نوشته/ ما انسان‌ها همیشه دنبال لذتیم؛ لذت خواب و خوراک، لذت علم، لذت ریاست و... هر وقت هم که لذتی را ترک می‌کنیم دنبال لذت برتری هستیم.
پس کی دلمون واقعاً  آروم میگیره و آرامش پیدا می کنیم؟
عکس نوشته/ انسان دلش وقتی واقعاً آرام می‌گیرد که به عالم غیب متصل شود؛ یعنی این حجاب عالم حس را کنار بزند و وارد یک عالم جدیدی بشود. آرامش برای یک عالمی است ورای اینجا
همه‌ عبادات برای مدیریت «عقل» بر بدن است
عکس نوشته/ خدا همه‌ی عبادات را قرار داده تا مملکت «بدن» انسان تحت تدبیر و حاکمیت «عقل» قرار گیرد و این باعث قوت گرفتن روح و تحقق اطاعت بدن از روح بوسیله‌ی حضور قلب می‌شود.
چرا بر انجام سریع غسل جنابت تاکید شده است؟
عکس نوشته/ در این حالت انسان به دلیل تلذّذ اولیه، از حالِ توجه و نورانیت و فنای در بندگی کمی دور و نور انسان به‌قدری کم می‌شود که حضور ملائکه در اطرافش کمرنگ می‌گردد.
ریشه اصلی بسیاری از شبهات در قلبها چیست؟
عکس نوشته/ بی‌شک بسیاری از شبهاتی که در قلب نسل امروز وجود دارد ریشه‌اش در آن است که واقعا هیچ حسی از غیب و عالم ملکوت دریافت نمی‌کنند و این، ریشه در سبک زندگی غلط دارد.
تا سالک از خود نگذرد به خدا نمی پیوندد
عکس نوشته/ ...انسان فطرتاً خودخواه بوده و همه چیز را فداى خود مى‏‌نماید. از بین بردن این غریزه بسیار سخت است و تا از بین نرود نور خدا در دل تجلّى نمى‏‌کند.
سرنوشت افرادی که با جن حشر و نشر دارند...
عکس نوشته/ افرادی که جنّیان را تسخیر نموده و با آنها حشر و نشر دارند، اگر این کار را ادامه دهند مسلمان از دنیا نخواهند رفت.
درباره‌ مدیتیشن...
عکس نوشته/ آرامش بدون تمرین تمرکز معمولا ممکن نیست. ادیان الهی هم مِدیتیشِن و مراقبه دارند ولی به جای تمرکز بر صدای قلب و سنگ و چوب و... انسان را بر یاد خدا متمرکز می‌کنند
انس با مادر و همسر ولو با حرف های عامیانه...
عکس نوشته/ انس با مادر و همسر مستحب است، ولو اینکه با حرفهای عامیانه‌ی حلال درباره‌ی زمین و آسمان و... این انس شکل بگیرد، خود این حرف‌ها مستحب می‌شود.
تاثیر احیا شب نیمه شعبان در ادراک شب قدر
عکس نوشته/ احیاء و عبادت شب نیمه شعبان ، در ادراک شب قدر تاثیرگذار است...
مشتاق این باش که در هرحالی که هستی بنده‌ی او باشی
عکس نوشته/ مرحوم سید هاشم حداد: مشتاق این باش که در هرحالی که هستی بنده‌ی او باشی، همانگونه که او در هر حال پروردگار توست...
اگر فقط بخواهیم به قلبمان اکتفا کنیم...
عکس نوشته/ قلب انسان تا وقتی کار می‌کند که در مسیر تقوا است و اگر به گناه دچار شد، این رابطه‌ی قلبی بسته می‌شود. در مجموع، فکر انسان را هُل می‌دهد و ذکر او را نگه می‌دارد.
راهکارهایی برای رهایی از قبض و گرفتگی روح
عکس نوشته/... قرآن بخوانید و صله أرحام کنید و به زیارت أهل قبور بروید و یا فرستادن صلوات و توسل به معصومین علیهم‌السلام و زیارت قبور منوّرۀ ایشان و رفع همّ و غم از مؤمنین را انجام دهید
امام علیه السلام فعلش را منطبق بر حق قرار نمی دهد بلکه...
عکس نوشته/ انسان مؤمن،همیشه باید فعل خودش را منطبق بر حق قرار دهد. اماّ امام علیه السلام، فعلشان را منطبق بر حق قرار نمیدهند، بلکه حقّ به دنبال فعل امام حرکت میکند
غذاخوردن علت سیر شدن نیست!
عکس نوشته/ مؤمن اگر در اوج ‎توکل باشد و هیچ چیز غیر از خداوند را منشاء اثر حقیقی نداند، وقتی گرسنه است و غذا را سرسفره می‌گذارند، امیدش به سیرشدن باوقتی که غذایی بر سر سفره نیست، تفاوتی نمیکند!
لذت طلبی ریشه شجاعت را در تو خشک میکند
عکس نوشته/ لذت طلبی ریشه ی شجاعت را در انسان خشک میکند
طفل‌ گرچه‌ زبان‌ ندارد ولی ادراک‌ میکند
عکس نوشته/ روحش‌ در دوران‌ کودکی اگر در محلّ معصیت‌ برده‌ شود، آن‌ جرم‌ و گناه‌ او را آلوده‌ می‌کند؛ و اگر در محلّ ذکر و عبادت‌ و علم‌ برده‌ شود، آن‌ پاکی و صفا را به‌ خود می‌گیرد.
اگر کسی مانند مرتاضها ارتباطش را با دنیا قطع کرد
عکس نوشته/ اگر کسی مانند مرتاضها ارتباطش را با دنیا قطع کرد و گفت اصلاً با بدنم کاری ندارم، در واقع بخشی از وجودش را از نور الهی خالی گذاشته و این تاریکی در باطن انسان در آخرت اثر سوء می‌گذارد.
دو راه اصلی مبارزه با افکار منفی
عکس نوشته/ کلاً نسبت به آن بی‌ تفاوت باشیم و از بودنش حرص نخوریم که هرچه بیشتر حرص بخوریم و بدان توجه کنیم بیشتر در قلب فرو می‌رود.
یک قطره اشک در نیمه شب خیلی کارها میکند!
عکس نوشته/ انسان باید در برابر پروردگار اظهار عجز و مسکنت کند تا خدا راهش را باز کند. مگر چقدر ما عمر داریم؟ اگر اینجا زنده نشویم آیا آنجا زنده می شویم؟
دنیا وفا ندارد...
عکس نوشته/ اعتبارات دنیا نوعاً وفا نمی‌کند و اگر هم وفا کند تا دم قبر است و بعد از آن ماییم و ابد ما...
عجز و ناتونی خود را پیش خدا اعتراف کن...
عکس نوشته/ خدا ضمانت کرده وقتی انسان با تمام وجود در درگاه الهی اعتراف کند که: «خدایا من مطلقا ذلیل و عاجز و ناتوان هستم و از خودم هیچ ندارم» به همان مقدار او را کمک می‌کند.
در دستگاه خدا، مبادله‌ ای صورت نمی‌گیرد
عکس نوشته/ در دستگاه خدا، هیچ‌گاه مبادله‌ ای بین او و بندگان صورت نمی‌گیرد که حضرت حق در ازای عملی به بندگان خود خیری برساند، بلکه تمام خیرات را خدای سبحان رایگان و بدون داشتن استحقاق موجودات، به آنها عطا کرده است.
به چیزهای مثبت فکر کن تا آن را جذب کنی اما...
هرکس به چیزهای مثبت مثل شفا و رزق و علم بیشتر فکر کند بی‌شک بهره‌اش از این امور بیشتر می‌شود و در نَفس انسان برای دریافت و جلب آنها اثر می‌گذارد.
زیارت اولویت دارد یا کمک به فقرا؟
حجت الاسلام و المسلمین در برنامه « تا آسمان» شبکه خراسان رضوی به این سوال پاسخ می دهد: زیارت اولویت دارد یا کمک به فقرا؟
آیا هر چیزی علت می خواهد؟
حجت الاسلام و المسلمین در برنامه « تا آسمان» شبکه خراسان رضوی به این سوال پاسخ می دهد: آیا هر پدیده ای علت می خواهد؟
اگر خدایی وجود دارد،چرا او را حس نمی کنیم؟
حجت الاسلام و المسلمین در برنامه « تا آسمان» شبکه خراسان رضوی به این سوال پاسخ می دهد: اگر خدا هست چرا او را حس نمی کنیم؟
آیا اتفاقات بد، خواست خداست؟
حجت الاسلام و المسلمین در برنامه « تا آسمان» شبکه خراسان رضوی به این سوال پاسخ می دهد: آیا بلا و اتفاقات بد خواست خدا هست؟
ماجرایی شگفت و واقعی از تسلط انسان بر جسم خودش
عکس نوشته/ در وادی سیر و سلوک، افراد به جایی می‌رسند که بر نَفسِشان مسلط می‌شوند و اصلاً حالات جسمانی‌ به حالات روحانی‌شان سرایت نمی‌کند.
نفس تو بر عالم اثر می گذارد...
عکس نوشته/ نفس انسان در عالَم اثر می‌گذارد. اگر بر چیزی اراده کند آثار قوی‌تری دارد و اگر اراده نکند و فقط فال به خیر و فال به شر بزند، باز هم در عالم اثرگذار است...
توحید گمشده انسان امروز؛ برنامه اینترنتی «کرولایو»+دانلود
سخنان استاد حجت الاسلام محمدحسن وکیلی در چهارمین قسمت چهارم ویژه برنامه اینترنتی #کرولایو که به همت کانون فرهنگی یک هفتادوسوم برگزار شد را می توانید مشاهده کنید. / استاد وکیلی در انتهای این برنامه به سوالات آنلاین مخاطبان درباره موضوع برنامه پاسخ دادند
در یک جمع، کسی به خدا نزدیک‌تر است که خودش را از همه کوچکتر ببیند
عکس نوشته/ در هر مجلسی که رفقای ایمانی دور هم می‌نشینند و به یاد خدا هستند، آن کسی به خدا نزدیک‌تر است که خودش را از همه‌ی افراد جلسه کوچکتر ببیند.
انتخاب اسم خوب در حالات و روحیات فرزند تاثیر دارد
عکس نوشته/ انتخاب اسم خوب در حالات و روحیات فرزند به واسطه‌ی نزول ملائک در هنگام صدازدن او تاثیر دارد و سبب طولِ عمرش می‌گردد. اسم خوب یکی از حقوق فرزند بر گردن والدین است.
بارِ «تأدیب» و «تربیت» بچه برعهده پدر است و بازخواست می شود
عکس نوشته/ در روایات، بارِ «تأدیب» و «تربیت» بچه به عهده پدر و هر صحبتی که هست صحبت از وظیفه پدر است. مادر فقط به‌عنوان وسیله‌ای که بین پدر و بچه واسطه می‌شود نقش ایفا می‌کند.
قبل نماز جارو به دست بگیرید و تمام خواطر در قلب را بیرون بیندازید
عکس نوشته/ قبل از اینکه وارد نماز بشوید باید چند دقیقه‌ای خلوت نموده و آماده شوید.
اگر در قلب تو احیاناً ناامیدی وارد شد بدان که بر غیر خدا تکیه کرده ای...
عکس نوشته/ انسان با توکل همیشه امیدوار است. اگر در قلبش احیاناً ناامیدی وارد شد باید بفهمد که بر غیر خدا تکیه کرده است؛ چراکه دست خدا همیشه باز است لذا دلیلی برای ناامیدی وجود ندارد. این حال خوب، از علامات مومن است.
عبور از گردنه های آخرت فقط با آذرخش «عرفان» امکان پذیر است
عکس نوشته/ ما مسافر سفر بی‌نهایتیم و راه بسیار سخت و طولانی را پس از ‎مرگ در پیش داریم.
سلوک زنان بسیار لطیف و دقیق است...
عکس نوشته/ سلوک زنان بسیار لطیف و دقیق است و استادی که می خواهد سالک زن تربیت کند باید در سلوک بسیار ماهر باشد و الا نفس او را شکسته و خراب و سرمایه اش را تباه می کند...
یک دعای نیمه شب، گاهی اثرش از ساعت‌ها فعالیت فرهنگی و اجتماعی بیشتر است
عکس نوشته/ اگر ما باور کنیم که همیشه اصل و اساس کار از عالم ملکوت درست می‌شود و تلاشهای ظاهری ما صرفاً برای استمداد از خداست، آن‌وقت باور خواهیم کرد که یک دعای نیمه شبی، گاهی اثرش از ساعت‌ها فعالیت فرهنگی و اجتماعی بیشتر است.
یأس و ناامیدی از خدا گناهش از آدمکشی خیلی بیشتر است
عکس نوشته/ در گناهان کبیره بعد از شرک، یأس و ناامیدی از خدا گناهش از آدمکشی و جنایتهای دیگر خیلی بیشتر است؛
حکومت اسلامی درحال شنا مقابل سیلی است که در دنیا بطرف تاریکی وجود دارد
عکس نوشته: کسی که درمقابل سیل حرکت می‌کند یا به‌کندی راه می‌رود یا ممکن است حرکت هم نکند، لکن ‎شجاعت و شهامت به خرج داده است.
چرا انسانها کال و نارَس از دنیا می روند؟
در جامعه‌ای که به جای عقل، غضب یا شهوت و وهمِ مردم رئیس باشد، ولایت در دست فاسقان افتاده و موجب تباهی آدمیان می‌شود به‌گونه‌ای که انسان‌ها به جای اینکه کامل شوند، کال و نارس از دنیا می‌روند.
برقراری عدالت؛ با نشاندن افراد صالح یا اصلاح ساختار و نظارت؟
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در دهمین بخش از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند: آیا برقراری عدالت با نشاندن افراد صالح بر مسئولیت ها بوجود می آید یا با اصلاح ساختار و نظارت؟
جوان مومن انقلابی برای ترویج «اخلاق و معنویت» چه باید بکند؟
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در نهمین بخش از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند///سه وظیفه جوان مؤمن انقلابی برای ترویج «اخلاق و معنویت»: خودسازی | پیداکردن بهترین روش برای تاثیرگذاری | زمینه‌سازی برای تجمع اصحاب حق
سه وظیفه حکومت برای ترویج «اخلاق و معنویت»
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در هشتمین بخش از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند: سه وظیفه حکومت برای ترویج «اخلاق و معنویت»
چهار علم برتر در افق تمدّنی کدام اند؟
حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن وکیلی در پنجمین بخش از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند// چهار علم برتر در افق تمدنی کدام‌اند؟ (نانو، بیوتکنولوژی و آی تی و رشته های علوم انسانی)
عواقب داشتن دو استاد سلوکیِ همزمان
عکس نوشته/ کسانیکه‌ دو استاد انتخاب‌ می‌کنند و از این‌ و از آن‌ دستور می‌گیرند، مثل‌ بیماری‌ می‌مانند که‌ به‌ دو طبیب‌ِ در عرض‌ هم‌ مراجعه‌ دارد و عاقبت‌ این‌ کار هلاکت‌ است‌ و شرعاً و عقلاً و شهوداً مذموم‌ است‌.
عبادت موثر در سیر و سلوک کدام است؟
عکس نوشته/ عبادتِ مؤثر در سیر و سلوک، فقط و فقط عبادتِ ناشی از میل و رغبت است.
شب ها با تکرار ذکر « لا اله الا الله » بخوابید
عکس نوشته:شب هنگام خواب،پس از وضو و قرائت قرآن و اذکار وارده،ذکر شریف لااله الاالله را آنقدر تکرار کنید تا بادلی مملو از یاد و عشق و محبت خدا خواب تان ببرد.
باید مراقبه کرد و جلوی پر حرفی را گرفت ...
عکس نوشته/ باید مراقبه داشت و جلوی پُرحرفی را گرفت و نگذاشت قلب محل آمد و شد گردد
تربیت سالک راه خدا از پرورش نوزاد مشکل تر است
صوت/ می فرمودند: شما فکر میکنید شاگرد تربیت کردن همین ذکر دادن است؟ این نیست بلکه تربیت سالک راه خدا از بچه قنداقی که از مادر متولد شده و مادر در تربیت و تر و خشک کردن و تغذیه این چقدر زحمت می کشد و چه بی خوابی ها و پرستاری ها دارد تا او رشد کند؛ این کار مشکل تر است...
«مراقبه» مهمترین وسیله برای بدست آوردن محبت خدا
عکس نوشته: بزرگان می گویند مهمترین وسیله برای بدست آوردن محبت خداوند “مراقبه'است
فقط عشق و توجه تو را بالا می برد...
عکس نوشته: اگر حتی بهترین و والاترین عملِ انسان، با عشق و محبت و با توجه و حضور قلب نسبت به خدا نبود آدم را بالا نمی‌برد
مناظره مجازی حجت الاسلام استاد وکیلی و دکتر سروش دباغ+صوت
صوت تجمیع شده مناظره مجازی حجة الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمد حسن وکیلی و دکتر سروش دباغ که با موضوع مقاله «الاهیات روشنفکری» دکتر سروش دباغ برگزار شد را می توانید دریافت نمایید.
چرا اگر حیوانی را بی جهت اذیت کنیم پیش خدا مسئولیم؟
عکس نوشته/ اگر انسان، حیوانی را بی جهت اذیت کند پیش خدا مسئول است. چرا که این موجودات همه به خداوند ربط دارند.
راه نجات، عاشق شدن است...
سخنان حضرت آیت الله حسینی طهرانی فرزند ارشد مرحوم علامه حسینی طهرانی و شاگرد سلوکی آیت الحق حاج سید هاشم حداد الموسوی و حضرت علامه طهرانی
آیا کارهای اجتماعی همانند خیریه و... انسان را بالا می برد؟
عکس نوشته/ رشد کردن یعنی بالارفتن و انسان تا به بالا توجه نکند، بالا نمی‌رود. انفاق و... فقط بار را برای بالارفتن سبک می‌کند.
میزان پیروی از ولی فقیه؛ محکی برای مدعیان سلوک
در میان اهل سلوک کسانی که با ولی فقیه مخالفت می کنند، یا خالص نیستند و از هوای نفس پیروی می کنند و یا این حکم قاطع و روشن الهی برای ایشان آشکار نشده و حتماً کامل نشده‌اند.
برای تعبیر خواب به چه کسانی اعتماد کنیم؟
نماهنگ/ بهترین روش تعبیر خواب چیست؟ چطور بعضی ها تعبیر خواب می کنند؟
سالِک‌ الی‌ الله تا به خدا نرسد دلش آرام نمی گیرد
صوت کمتر شنیده شده از عالِم و عارف واصل مرحوم علامه آیت‌ الله حسینی طهرانی
آیا زن با مرد در رسیدن به عالَم قُدس و طهارت فرق دارد؟
عکس نوشته/زن با مرد در رسیدن به عالم قدس و طهارت تفاوتی ندارد و می‌توانند با مجاهده و ایمان، حجاب نفس را کنار زده و جام دل را از بادۀ توحید و معرفت پروردگار لبریز کند.
خدا حق را بر زبان شما جاری می کند اگر اجتماع ایمانی تشکیل دهید
عکس نوشته/ وقتی چند مومن در کنار همدیگر جمع می‌شوند و در مورد یک موضوع گفتگو و مشورت می‌کنند، خداوند بخاطر این اجتماعِ ایمانی، حق را بر زبان آنها جاری می‌کند
من دیگه غصه نمیخورم...
عکس نوشته/ در وادی محبت، انسان کمال‌طلب نیست که دنبال کمال خودش بگردد و بعد فکر کند که خدا این کار را که کرد یعنی لابد حتماً به نفع من است. بلکه می‌گوید اصلا نفع من این وسط مطرح نیست.
همه اعمال شرعی مقدمه تحصیل و تکثیر عشق به خدا...
عکس نوشته: همه اعمال شرعی مقدمه‌ی تحصیل محبت و تکثیر عشق به خدا است.
کار فرهنگی نمی‌کنم چون «تقوا» ندارم!
عکس نوشته/ نماز را بی‌وضو نمی‌شود انجام داد، ولی آدم نمی‌تواند بگوید حالا که من وضو ندارم پس نماز هم نمی‌خوانم! باید رفت وضو گرفت، نماز هم‌خواند‎.
مولوی شناسی1/ برای قضاوت درباره جناب مولوی به چه تخصصهایی نیاز است
در اولین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد به بیان نکاتی پیرامون تخصص های موردنیاز در نقد مولوی می پردازد.
مولوی شناسی2/ آیا واقعا «مولوی» صوفی است؟
در دومین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی به بیان نکاتی پیرامون صوفی بودن مولوی پرداخته است.
چرا بعد از انقلاب، وضع کشور بطورکامل اصلاح نشد؟
پاسخ حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی به این سوال که 'چرا بعد از انقلاب اسلامی، وضع کشور به طور کامل اصلاح نشد' را در این ویدئو ببینید
تغییر مکان قبله از «پترا» به «کعبه»!
Dan Gibson مستندساز انگلیسی اثری را درباره تغییر مکان قبله از پترا به کعبه تولید کرده است که توسط آیت الله وکیلی ( استاد دروس خارج حوزه علمیه مشهدمقدس) مورد نقد قرار گرفته است.
نقد «رویای رسولانه» سروش | حقیقت وحی
پاسخ آیت الله وکیلی (استاد دروس خارج حوزه علمیه مشهدمقدس) در تبیین «حقیقت وحی» با نقد نظریه «رویای رسولانه» آقای عبدالکریم سروش را در این ویدئو ببینید
بحثی درباره حجیّت تاریخی و جغرافیایی قرآن کریم
پاسخ حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن وکیلی به این سوال را می توانید در ویدئوی زیر ببینید: آیا حجیّت قرآن کریم فقط ناظر به همان موقعیت تاریخی و جغرافیایی است که در آن نازل شده است؟
فیلم کامل برنامه تلویزیونی «گام دوم» با حضور استاد وکیلی در شبکه افق سیما
گفتگو با حجت الاسلام وکیلی در اولین قسمت از سری جدید برنامه «گام دوم» جمعه 4 بهمن ساعت 22 از شبکه افق پخش شد. در این برنامه که با عنوان «تربیت جوانان در گام دوم انقلاب» برگزار شد، مجتبی مختاری مدیرعامل موسسه جوانان آستان قدس رضوی نیز حضور داشت.
مولوی شناسی3/  «مثنوی اصول اصول اصول دین است» به چه معناست؟
در سومین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی به تبیین جمله مثنوی اصولِ اصولِ اصولِ دین است» می پردازد.
کرسی آزاد‌اندیشی «مردم سالاری دینی و دموکراسی لیبرال»+صوت
کرسی آزاد‌اندیشی با موضوع 'مردم سالاری دینی و دموکراسی لیبرال' nv سالن اجتماعات دانشکده حقوق ، علوم سیاسی و زبان های خارجی دانشگاه آزاد مشهد برگزار شد.
مولوی شناسی4/نظر فقها درباره مولوی چقدر حجیت و اعتبار دارد؟
در چهارمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی به حجیت و اعتبار نظر فقها درباره مولوی می پردازد.
نگهداشتنِ حضور قلب نسبت به خدا؛ ملاک اصلی در تنظیم وقت برای علم و دانش
عکس نوشته/ انسان باید به مقداری وقت خودش را صرف علم و دانش کند که توجه اصلی و حضور قلبش را نسبت به خداوند از دست ندهد
علت هراس و اندوه دائمی انسان چیست؟
عکس نوشته/ علت هراس و اندوه دائمی انسان این است که او به چیزهایی تعلق و دلبستگی دارد که دائما در حال تغییر و تحول و در معرض از بین رفتن هستند.
مولوی شناسی5/ آیا ترویج مثنوی باعث ترویج عقاید فاسد در جامعه میشو‌د؟
در پنجمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در نقد سخن یکی از فقهای گرانقدر مبنی بر ترویج ترویج عقاید فاسد در جامعه با ترویج مثنوی، به بیان نکاتی می پردازد.
مبادا دور فرض کنی که زیارت امام رضا...
عکس نوشته/ مبادا دور فرض کنی که چطور مى‏‌شود ثواب یک زیارت حضرت امام رضا علیه‌السّلام عارِفاً بِحَقِّه، معادل با ثواب هزار هزار حجّ باشد؟!
چرا کارهای فرهنگی کم اثر است؟
عکس نوشته/ اگر من و شمایی که کار فرهنگی می‌کنیم خودمان طهارت قلبی نداشته باشیم و خودمان را نساخته باشیم، تاثیری هم در دیگران نخواهیم گذاشت؛ مگر تاثیرهای سطحی و موقتی.
مولوی شناسی6/ نظر استاد وکیلی درباره ساخت فیلم «مست عشق»
در ششمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی نظر خود درباره فیلم سینمایی جنجالی «مست عشق» را بیان می کند.
ایثار در امر آخرت ممنوع!
عکس نوشته/ ما در صورتی مجاز هستیم به جامعه‌سازی و خدمت به دیگران مشغول بشویم که منجر به رشد خودمان شود وگرنه به هیچ وجهی حق اینکه در عرصه جامعه‌سازی وارد بشویم نداریم
مولوی شناسی7/ «مولوی» شیعه بوده یا سنی؟
در هفتمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره مذهب مولوی نکاتی را بیان می کند.
تو هنوز هستی؟!
عکس نوشته: خداوند می‌فرماید تو هنوز هستی!؟ تو اصلا وجود داری؟ تا تو هستی محال است به من برسی!
بِدوید که برای سلامتی‌تان مفید است
عکس نوشته: سلامتی انسان در ورزش کردن است و مؤمن باید برای حفظ سلامتی خود برنامه داشته باشد.
خلوت با خدا از مهمترین امور سلوکی
عکس نوشته: خلوت با خدا از مهمترین امور سلوکی محسوب می‌شود. حالا این خلوت چه در قالب نماز و ذکر و دعا باشد یا اصلا رو به قبله نشسته و متوجه پروردگار باشد...
معنای عام کلام الله | نقد رویای رسولانه دکتر سروش
بخش اول از نقد رویای رسولانه سروش در موضوع معنای عام کلام الله به کلام حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی مدرس دروس خارج حوزه علمیه مشهدمقدس را می شنوید
کودک و نوجوان صلاح و فساد خود را تشخیص نمی‌ دهد
عکس نوشته: کودک و نوجوان و بلکه جوان، صلاح و فساد خود را تشخیص نمی‌دهد و باید زیر نظارت والدین باشد تا بتواند بار خود را به سرمنزل مقصود برساند
بهشت یا فنا فی الله ؟ کدام را انتخاب میکنی؟
عکس نوشته/ بعضی‌ها می‌گویند این بحث‌های عرفانی به چه درد می‌خورد؟ اگر افق نگاه ما عوض شد، کلاً زندگی و تکامل ما متفاوت می‌شود.
دو سوم مردم روی زمین در هنگامه‌ی ظهور از بین می روند+صوت
در این جنگی که می‌شود، می‌فرماید این دوسوم: «...بالموت الاحمر و الابیض». مراد از«الموت الحمر» جنگ‌هایی است که در سابق با شمشیر اتفاق می‌افتاد و اکنون هم با شمشیر و هم با تیر و موشک و... و مراد از«الموت الابیض» طاعون هست
تیزر برنامه تلویزیونی «گام دوم» با حضور استاد وکیلی
گفتگو با حجت الاسلام وکیلی در قسمت جدید برنامه «گام دوم» جمعه 4 بهمن ساعت 22 از شبکه افق پخش می شود.
استخراج نسخه های اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و...برای اداره جامعه برعهده کیست؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی در ششمین بخش از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند: چرا تربیت «مجتهد» از تربیت «مبلّغ» باید برای حوزه‌های علمیه مهمتر باشد؟/// استخراج نسخه اقتصادی، اجتماعی، آموزشی، تربیتی و... اسلام برای اداره جامعه به عهده کیست؟
با صدای خوش، حافظ بخوانید و تفال بزنید
عکس نوشته/ اشعار حافظ لطیف است و در سیر سالِک، خللی ایجاد نمی‌کند.
مولوی شناسی8/ آیا مولوی از معاویه تعریفی کرده است؟
در هشتمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی پیرامون نسبت مولوی و معاویه نکاتی را بیان می کند.
مولوی شناسی9/ ماجرای استفاده از الفاظ به ظاهر رکیک و جنسی توسط مولوی چیست؟
در نهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره ماجرای استفاده مولوی از الفاظ به ظاهر رکیک و جنسی توسط مولوی، توضیحاتی را ارائه می دهد
تیزر اطلاع رسانی همایش «آیت نور4»
بزرگداشت مقام بزرگمردی از تبار فقه و عرفان که در سده هفتم هجری می‌زیست و سرانجام به دست مخالفان طریق خدا جسدش را در دمشق به دار آویختند و تا عصر آن روز سنگباران شد و سپس جسد را از دار پایین آورده و آتش زدند و خاکسترش را به باد دادند. آثار وی جزو دروس اصلی حوزوی می‌باشد.
مولوی شناسی10/ اشعار مولوی در تمجید از خلیفه اول و... چه معنایی دارد؟
در دهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره مذهب مولوی نکاتی را بیان می کند.
داستان زیبای رسول خیابانی تبریزی (رسول ترک) دلداده‌ حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام
این داستان زیبا از لسان حضرت آیت الله سید محمد صادق حسینی طهرانی
مولوی شناسی11/ آیا اشعار مولوی برای امام علی(ع) به معنای شیعه بودن اوست>
در یازدهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره اشعار مولوی درباره حضرت علی علیه السلام و تشیع وی را بیان می کند.
مولوی شناسی12/ اگر مولوی شیعه است چرا اسامی بقیه ائمه را نیاورده است؟
در دوازدهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره مذهب مولوی نکاتی را بیان می کند.
مولوی شناسی13/ درباره سخن شمس پیرامون حضرت زهرا سلام الله علیها
در سیزدهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره سخن شمس تبریزی پیرامون حضرت زهرا سلام الله علیها نکاتی را بیان می کند.
مولوی شناسی14/ جمله عجیب شمس درباره قرآن خواندن چه معنایی دارد؟
در چهاردهمین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره سخن شمس تبریزی پیرامون تاریک شدن با خواندن قرآن، نکاتی را بیان می کند.
اگر حال نماز شب نداشتید، لااقل سحرها بیدار باشید
عکس نوشته/ بیداری سَحر نور است و اگر با نماز شب همراه شود نورعلی نور است.
در عرفان های شرقی و غربی ریاضت می کشند اما بالا نمی روند...
عکس نوشته/ آنها فکر می‌کنند تنها با ریاضت و قطع تعلق رشد می‌کنند، درحالیکه که قطع تعلق فقط بار آدم را سبک می‌کند و بدون عشق به خدا او بالا نمی‌رود.
مولوی شناسی15/ آیا مولوی قائل به مهدویتِ نوعی بوده است؟
در پانزدهمین و آخرین بخش از سلسله مباحث «مولوی شناسی»، حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی درباره نوع نگاه مولوی به مسئله مهدویت به بیان نکاتی می پردازد.
آیا اکرام اهل سنت صرفا تبلیغاتی است؟
عکس نوشته/ اگر به عنوان یک مسلمان به اهل سنت خدمت کنیم، به همان مقداری که طرف مقابل در قلب خودش با خدا و رسول خدا رابطه دارد و در مقابل حقیقت، تسلیم و متواضع است، به همان مقدار برای خدمت کننده اثر دارد.
معرفی کتب تالیفی استاد وکیلی در اخبار ساعت 14 شبکه اول سیما
مجموعه کتب معارف کاربردی «برترین آرزو» در هفت جلد توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ محمدحسن وکیلی به رشته تحریر در آمده است که مبنای محتوایی اردوهای آموزشی، معرفتی و تفریحی «هفت روز در بهشت» می‌ باشد. * رهبر معظم انقلاب درباره این کتب فرموده‌ اند: بنده این کتابها را همان دو سال پیش که به دستم رسید، مجلداتی از آنها را خواندم. خیلی خوب بود؛ نکته‌ ی عمده این بود که همان مباحثِ درست و صحیح و طرح شده در متون عمیق دینی را با زبان قابل فهم برای جوان و اثرگذار بر روی جوانان بیان کردید.
نگاه اسلام به زن چگونه است؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی تبیین می کند/ نگاه اسلام به زن چگونه است؟ افقی که اسلام برای زن در نظر دارد چیست؟
اخلاص و ارتباط قلبیِ اعضای یک تشکیلات با خدا؛ اصل و اساس کار تشکیلاتی
عکس نوشته/ اصل و اساس کار تشکیلاتی، اخلاص و ارتباط قلبی است که بین اعضا یک تشکیلات با خداوند متعال وجود دارد. اگر انسان دنبال رضای خداوند باشد خدا هم او را با امدادهای غیبی یاری می‌کند.
چرا عزاداری ها در دهه اول محرم و قبل واقعه عاشورا است؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی استاد سطح عالی حوزه علمیه مشهدمقدس پاسخ می دهد: چرا عزاداری ها در دهه اول محرم و قبل واقعه عاشورا است؟
اگر فقر غیرخداوند را فهمیدی به عالم توحید نزدیک میشوی...
عکس نوشته/ هرکس به همان میزانی که فقر و نیستیِ غیرخداوند را بفهمد، از آتشِ شلوغی‌ها و کثرت‌های دنیا دور گشته و به عالم «توحید» و نور خداوند نزدیک می‌شود.
به تو از دور سلام...
با نَفَس: حضرت آیت‌الله حاج سیدمحمدصادق حسینی طهرانی/// ▫️ خدا دندان روزگار را به خنده آشکار نکند، اگر بخواهد بخندد ▫️در حالیکه به آل پیامبر ستم شده و مظلوم گردیده‌اند ▫️همه از خانه و کاشانه‌ اصلی خود رانده شده ▫️گویی از آنان فساد و جنایتی سر زده است که قابل بخشش نیست! ترجمه‌ی شعر از دِعبل خُزاعی
ذره ای از بی نهایتِ مرحوم علامه آیت الله سید محمدحسین حسینی طهرانی
موشن‌گرافیک: 🔹از اختراع در مدرسه‌ی آلمانی‌ها تا تألیف ۹۰جلد (۳۰هزارصفحه) علوم و معارف اسلام 🔸با استادِ سلوکی آیت‌الله شهید مطهری آشنا شوید 🔹 رهبر معظم انقلاب: علامه طهرانی از جمله فرزانگان معدودی بودند که مراتب برجسته علمی را با درجات والای معنویت و سلوک تواماً دارا بودند.
مجموعه توصیه های اربعینی حضرت آیت الله سید محمدصادق حسینی طهرانی
زیارت اربعین یک نماد است؛ نماد اتحاد است علیه دشمنان شیعه، علیه صهیونیستها، علیه منافقین و خاری است بزرگ در چشم‌ آن‌ها...
برای صعود، باید دل های شکسته را بدست آوری...
عکس نوشته: کسی که عازم دیار «قُرب الهی» است باید تمام دل های شکسته را بدست آورد و رضایت خاطرشان را جلب نماید. در غیر اینصورت نمی تواند بر بساط قرب و انس با خداوند متعال بنشیند.
چرا امام حسین علیه‌السلام مثل امام حسن علیه‌السلام صلح نکردند؟
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی پاسخ می دهد: چرا امام حسین علیه السلام مثل امام حسن علیه السلام صلح نکردند؟
تا سالک راه خدا به هجران مبتلا نشود به مقصد نخواهد رسید
عکس نوشته: تا درد عشق تمام استخوان ها را نسوزاند راه به این دوری طی نخواهد شد.
رهبر معظم انقلاب: شعر مولوی معرفت توحیدی خالص است
عکس نوشته/ شعر مولوی یکسره عرفان و معنویت و حقیقت و اسلام ناب و معرفت توحیدیِ خالص است.
اگر خداشناسی ما درست نباشد، عاقبت به خداهای مجازی معتقد میشویم
عکس نوشته: کسی که الله اکبر را درست بفهمد در مسیر حرکت به طرف خدا در غیر از موجود نامتناهی توقف نمیکند
پیدا کردن خدا با محدود کردن دیدنی ها و شنیدنی ها
عکس نوشته: اگر انسان دیدنیها و شنیدنی‌هایش را محدود کرد، خداوند را در قلب خودش پیدا میکند
علم مقدّم بر معنویت اما تمدن بدون «اخلاق و معنویت» مثل صفرهای بدون یک است...
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در هفتمین بخش تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب تبیین می کند// برای ساختن تمدّن، علم مقدّم بر معنویت است اما تمدن بدون «اخلاق و معنویت» مثل صفرهای بدون یک است...
سرنوشت همسر شهید چمران بعد از شهادتش و ملاقات با علامه طهرانی
موشن گرافیک/ سرنوشت همسر لبنانی دکتر چمران بعد از شهادتش چه شد؟ // مصطفی میگفت من «شمع»🕯 هستم و تو بعد از من به «شمس» ☀️میرسی... 🔸گفتم منظورت از «شمس» چیه؟ گفت یکی از اولیاء الله... من این ولی‌ِخدا را در مشهدمقدس پیدا کردم... 🔹 کتابی که سرنوشت غاده را تغییر داد... 🔹 نامه عاشقانه عارفانه چمران که پس از 37 سال برای اولین بار منتشر می شود...
شبهات عرفانی 1/ ولایت و مقام انسان کامل
گفتگوهایی در پاسخ به شبهات عرفانی با پاسخگویی استاد حجة‌الاسلام‌والمسلمین وکیلی/ بخش اول: ولایت و مقام انسان کامل
آیا صنعت موشک‌ سازی و خودروسازی ربطی به علوم انسانی دارند؟
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در چهارمین بخش تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب پاسخ می دهد// آیا صنعت موشک‌سازی و خودروسازی ربطی به علوم انسانی دارند؟ 🔹 بررسی نسبت علوم انسانی با دیگر علوم در نگاه تمدنی
از حدادِ «روح مجرد» تا حداد دیگران+صوت
حجت الاسلام و المسلمین وکیلی با اشاره به اینکه بررسی حالات اولیا خدا در مقام بقاء نیز باید با توجه به این حالت مورد بررسی قرار گیرد گفت: خاطراتی که در مقام اهل عرفان نوشته می شود بیشتر مربوط است به جهات ظاهری و جهات سلوکیِ اشخاص از آغاز سلوک تا منزلگاه وصل، اما کتاب «روح مجرد» یک سفرنامه انسان کامل است از پایان سفر اول تا آخر سفر چهارم.
چرا علوم انسانی در ساختن تمدن اسلامی مهم است؟
حجت الاسلام والمسلمین استاد وکیلی در بخش سوم تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تبیین می کند/// نقش و جایگاه علوم انسانی در ساختن تمدن اسلامی
اگر گاهی تنبیه جدی برای کودک نیاز بود اینگونه عمل کنید...
عکس نوشته/ اگر گاهی تنبیه جدی برای کودک نیاز بود طوری عمل کنید که بچه راه فرار داشته باشد. خود ایشان هم همینطور برخورد میکردند.
ذره ای از بی نهایتِ عارف واصل حاج سید هاشم حداد الموسوی
موشن گرافیک: برای آنانی که دوست دارند آتش عشق خداهمه‌ بدیهای آنان را بسوزاند... 🔹 چه کسانی مهمترین شاگردان و مراودین سلوکی عارف واصل آیت الحق مرحوم حاج «سیدهاشم حداد» بودند؟ 🔹مرحوم آیت الله بهجت: حداد سِرالله است، او را هرکسی نمی‌تواند بشناسد. 🔹 ماجرای هدیه انگشتر پانصدساله‌ی بنیانگذار کبیر انقلاب به مرحوم حداد 🔹 نظر رهبر معظم انقلاب پس از خواندن کتاب احوالات مرحوم حداد ( روح مجرد) 🔹 آیت الله شهید مطهری: این سیّد حیات بخش است.
چرا در بیانیه گام دوم، علم و پژوهش مقدّم بر اخلاق و معنویت است؟
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در بخش دوم از تحلیل بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب پاسخ می دهد// چرا رهبر معظم انقلاب در بیانیه راهبردی گام دوم، علم و پژوهش را مقدّم بر اخلاق و معنویت ذکر کرده‌اند؟ آیا واقعا این چینش صحیح است؟
تحلیل جامعه در افقِ تمدنی، با گران شدن سیب زمینی و آمار دزدی و... درست است؟
حجت الاسلام و المسلمین استاد وکیلی در بخش اول از تحلیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پاسخ می دهد/ آیا تحلیل وضعیت جامعه در افقِ نگاه تمدنی، با شاخص‌هایی مثل گران شدن سیب زمینی و آمار دزدی و... درست است؟
مومنی که نمازش قضا شده با ناامیدی می‌ گوید
عکس نوشته/ مومنی که نمازش قضا شده با ناامیدی می‌گوید من به جایی نمیرسم چون فکر می‌کند این عمل اوست که در عالم تاثیرگذار است. اما خداوند می‌فرماید: اعمالت تو را سرسوزنی بالا نمی‌برد
فکر نکنیم حالا که ما مومن شدیم دیگر از ظلمات بیرون آمده ایم
عکس نوشته: آن کسی هم که ایمان آورده تا به عبودیت تام نرسیده بازهم در ظلمت است و البته مرتبه ای از نور هم دارد
درد محبت خدا را پیدا کردی، داویش هم را می یابی!
عکس نوشته: انسان باید درد محبت پروردگار را پیدا کند. این درد را که یافت، دوایش هم در وجودِ خودِ او نهفته است.
کسی که معرفت خدا دارد، خوشِ خوش است...
عکس نوشته: کسی که معرفت خدا دارد، خوشِ خوش است. زیرا مصیبت ها برایش بی اهمیت است و به چیزی و کسی غیرخدا تعلق ندارد.
برای استجابت دعایت، کاسه‌ ات را برعکس کن!
عکس نوشته: وقتی ما دعا میکنیم ظرف وجودمان را که برعکس بوده به طرف باران رحمت الهی برمی گردانیم و پر می شویم.
نفس آدمی باید ریاضت ببینید...
عکس نوشته: نفس آدمی باید ریاضت ببیند تا تربیت شود و بدون آن، وصول به منزل مقصود محال است
بازخوانی فرازهایی از «منشور روحانیت امام خمینی»
به مناسبت سی امین سالگرد صدور منشور روحانیت از طرف بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی قدس سره الشریف/ بازخوانی فرازهایی از “منشور روحانیت امام خمینی”توسط حجت الاسلام والمسلمین استاد وکیلی 🔥 خون دلی که پدر پیرتان از این دسته متحجر خورده است هرگز از فشارها و سختیهای دیگران نخورده است
محال است انسانی به جز از راه سیدالشهدا علیه‌السلام به مقام توحید برسد
سَرَیان فیوضات و خیرات از مسیر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام است و پیشکار این فضیلت هم حضرت قمر بنی هاشم ابالفضل العباس علیه‌السلام است.
وقتی محبت خدا شدید شد...
عکس نوشته: محبت وقتی شدید شد، حالت مستی می‌آورد. مستی یعنی انسان را از یکسری از امور غافل می‌کند.
بیشتر